Jste zde

Placebo efekt aneb jak funguje naše mysl

 
Účastníci výzkumu byli rozděleni do dvou skupin, ale nevěděli, v které skupině se nacházejí. V první skupině bylo podáváno pouze placebo, přesto 40% lidí zaznamenalo opravdové výsledky. Ve druhé skupině byl podán opravdový lék, kde 70% lidí zaznamenalo úspěch. Jak je možné, že 40% lidí má stejné zlepšení jako lidé s opravdovým lékem? Proč u 30% lidí nefunguje zlepšení, když si vzali opravdový lék? Obě skupiny dělají stejnou věc, a to vytvářejí úspěšně své výsledky.
 
Představte si, že dostáváte cukrové pilulky, ale věříte, že jste dostali lék. Co se děje ve Vaší v hlavě? Představujete si a cítíte, že se to zlepšuje. Přehráváte si to stále znovu  a hledáte způsoby, jak dokázat, že je to pravda a tak se to pro Vás pravdou stane. 
 
Pokud ale berete opravdovou pilulku a myslíte si při tom,  že při vší Vaší smůle stejně dostanete jen cukr, který nebude fungovat, protože ve Vašem životě se vždycky všechno nakonec pokazí, budete mít také pravdu. 
 
Dokonce u výzkumu na falešnou radiaci každému třetímu účastníkovi vypadaly vlasy, přestože tam žádná radiace nebyla. 
 
To, čemu opravdu věříme a představujeme si, že se tak stane, stává se naší realitou, i když pro to někdy nemáme opodstatněný důvod jako v případě vypadání vlasů bez radiace.